Srednješolsko tekmovanje ACM iz računalništva in informatike

Zlaganje krogov

To je „off-line naloga“. Na tej spletni strani je objavljen opis naloge in testni primeri. Svoje rešitve lahko pošlješ prek obrazca na tej strani kadarkoli do vključno 21. marca 2025 (dan pred tekmovanjem).

Opis naloge

Danih je n krogov s polmeri r1, r2, …, rn. Tvoja naloga je razporediti te kroge po ravnini tako, da bodo njihova središča vsa ležala znotraj enotskega kvadrata (koordinate središč morajo biti torej z intervala [0, 1]), krogi pa se bodo čim manj prekrivali. Natančneje povedano, če za vsak par krogov izračunamo ploščino njunega preseka in te ploščine seštejemo, si želimo, da bi bila ta vsota čim manjša. (To pomeni, da če se na nekem območju prekriva natanko k krogov, se ploščina tega območja šteje kar k · (k − 1)/2-krat.)

Primer: recimo, da moramo razporediti štiri kroge s polmeri 1/10, 1/5, 1/2 in 7/10. Naslednja slika kaže tri primere takšnih razporedov (možnih je seveda še neskončno mnogo drugih razporedov). Črne pike so središča krogov; pobarvana so območja, kjer se krogi prekrivajo (modra = prekrivata se natanko dva kroga; zelena = prekrivajo se natanko trije krogi; rdeča = prekrivajo se vsi štirje krogi); črtkane črte označujejo enotski kvadrat.

Prva od teh rešitev je zelo slaba, saj se krogi močno prekrivajo. Druga je že veliko boljša, tretja pa je optimalna, saj se krogi pri njej sploh ne prekrivajo več. (V splošnem seveda ni nujno, da je dane kroge sploh mogoče razporediti tako, da se ne prekrivajo; za tale konkretni nabor štirih krogov pa je to vendarle mogoče.)

Obrazec za oddajo rešitev

(Oddaja rešitev je možna do vključno 21. marca 2025.)

Datoteka s tvojo rešitvijo:

Najboljše doslej oddane rešitve

Prikaži podrobno tabelo rezultatov po posameznih testnih primerih.

Skupni seštevek

V skupnem seštevku se za vsakega tekmovalca seštejejo njegove točke z vseh testnih primerov.

Ime in priimekRezultat
Matej Kralj96
Luka Stražišar88
Rok Kralj27

[H kazalu. | Na vrh te strani. | Imate vprašanje ali komentar?]