Tekmovalni dnevi Instituta Jožef Stefan
Anketa o 3. tekmovanju IJS v znanju računalništva
[Kazalo: nekaj opažanj, statistike po skupinah, prva, druga, tretja skupina.]
Če bi rad kdo v zvezi s tem tekmovanjem še kaj povedal ali vprašal, naj nam piše na rtk-info@ijs.si.
Dobili smo 38 izpolnjenih anketnih obrazcev iz prve skupine, 27 iz druge in 16 iz tretje. (Anketni obrazci za vse tri skupine v formatu PDF.)
Nekaj opažanj
Podobno kot lani je večina tekmovalcev za tekmovanje izvedela od mentorjev (približno 80%), ostali (večinoma v II. in III. skupini) pa na naši spletni strani ali mailing listi. Tudi letos je Slo-Tech prikazoval našo reklamno pasico (hvala!) in objavil novico o tekmovanju, vendar so prek Slo-Techa za tekmovanje izvedeli le štirje tekmovalci.
-
S trajanjem tekmovanja in številom nalog so večinoma kar zadovoljni. Pripombe so bile večinoma v smeri tega, da so želeli več časa ali pa manj nalog.
-
Delež samoukov je manjši kot lani. V večini so le še v III. skupini, drugod pa je večina tekmovalcev na vprašanje „kje si se naučil programirati?“ odgovorila, da v šoli pri pouku.
-
V opisu nalog za I. in II. skupino smo letos poleg deklaracij v pascalu in C-ju navedli še deklaracije v pythonu. Skoraj vsi tekmovalci so napisali, da razumejo vsaj nekaj od tega trojega. Pythonovske deklaracije so prišle prav osmim tekmovalcem, večinoma v I. skupini. Pri vprašanju, v katerem jeziku bi še želeli imeti deklaracije, pa jih je največ navedlo javo.
-
Pri vprašanju o izvorni kodi rešitev (ki jih objavljamo v pascalu in C-ju) je delež tekmovalcev, ki so s sedanjim stanjem zadovoljni, visok, tako kot lani; le v I. skupini je letos več kot lani takih, ki pravijo, da obstoječih rešitev ne razumejo. Med predlogi, v katerem jeziku bi želeli videti rešitve, prevladujejo java, python in C++.
Podobno kot lani je tudi letos nekaj ljudi zatrdilo, da rešitev v pascalu in C-ju ne razumejo, bi pa radi videli rešitve v C++...
-
Med programske jezike, ki jih lahko tekmovalci uporabljajo v III. skupini, smo letos dodali C#. Pri vprašanju, kateri jezik bi še želeli imeti podprt, je bilo največ glasov za python.
-
Vprašanja o tem, katere programske jezike tekmovalci poznajo, so bila letos strukturirana enako kot lani: pri vsakem jeziku naj bi tekmovalec tudi navedel, koliko programov je že napisal v njem in kako dolg je bil najkrajši od njih. V tabeli spodaj smo uporabili te odgovore tako, da tistih, ki so napisali v nekem jeziku 10 programov ali manj, in tistih, ki so napisali v njem le programe, dolge največ 20 vrstic, preprosto nismo šteli. Tako nam ne bodo meglili slike tisti, ki bi drugače našteli vse jezike, za katere so vsaj približno slišali.
Daleč najbolj razširjena sta C in C++ (zlasti slednji). V primerjavi z lanskim letom je letos izrazito več tekmovalcev, ki znajo C#, pa tudi javo (slednji so predvsem v I. skupini). PHP in python se držita na približno istem nivoju kot lani. Presenečenje so tudi razne oblike zbirnega jezika, ki ga je navedlo netrivialno število tekmovalcev (najbrž se ga učijo v šoli?). Veliki poraženec v primerjavi z lanskim letom pa je brez dvoma pascal, ki ki je bil še lani med najširše znanimi jeziki (takoj za poleg C/C++), letos pa je čisto marginalen.
O nalogah:
-
V povprečju so se zdele tekmovalcem v vseh skupinah naloge še kar težke. Če pri vsaki nalogi pogleedamo povprečje mnenj o zahtevnosti te naloge (1 = prelahka, 3 = primerna, 4 = težka, 5 = pretežka) in vzamemo povprečje tega po vseh petih nalogah, dobimo: 3,57 v prvi skupini, 3,62 v drugi in 3,74 v tretji.
(Lanska povprečja so 3,18, 3,36 in 3,72, torej so se zdele letos tekmovalcem v I. in II. skupini naloge težje kot lani. Ni pa bil naš namen, da bi bile letos naloge tam kaj težje kot običajno.)
V I. skupini se je zdela tekmovalcem najtežja naloga 1.5 (skrivnost), kar ni presenetljivo, saj je bila tudi mišljena kot najtežja. Najlažji sta se jim zdeli 1.3 (darila) in 1.4 (elektronska ključavnica), kar je tudi pričakovano; presenetljivo pa je, da je bila celo tako lahka naloga, kot je 1.3 (darila), vendarle v povprečju ocenjena s 3,36 (več ljudem se je zdela težka kot lahka).
V II. skupini se je zdela tekmovalcem najtežja 2.4 (društvo ljubiteljev ničel), verjetno zato, ker slabše poznajo operacije na bitih. Težka se jim je zdela tudi 2.3 (usklajevanje ur), verjetno zato, ker gre za malo drugačen tip naloge.
Pri III. skupini imajo tekmovalci o težavnosti nalog očitno precej drugačno mnenje kot komisija
:) Naloga 3.1 (PINi) si po njihovem mnenju deli položaj najtežje naloge v tej skupini (z nalogo 3.5, obračanje barv), nam pa se je zdelo, da bo 3.1 najlažja v tej skupini. Po drugi strani se jim zdi 3.4 (redki nizi) ena od najlažjih v tej skupini, nam pa se je zdela ena od težjih.
-
Človek bi pričakoval, da tekmovalci pri nalogah, ki so se jim zdele težje, dosežejo manj točk. To je do neke mere tudi res; med tem, kako težka se je zdela naloga tekmovalcem, in tem, kolikšen delež točk so pri njej v povprečju dosegli, obstaja negativna korelacija, vendar šibka (R2 = 0.442).
-
Pri vprašanju „ali se ti zdi, da je (ali: bi) naloga vzela preveč časa?“ je bil delež pritrdilnih odgovorov velik zlasti pri nalogah 1.5 (skrivnost), 2.4 (društvo ljubiteljev ničel), 2.5 (cik cak) in 3.1 (PINi). Pri zadnjih dveh me ta rezultat pravzaprav preseneča, saj mi nismo imeli občutka, da bi bilo s tema dvema nalogama toliko dela. Če na primer pogledamo dolžino rešitve, bi človek pričakoval, da bo s 3.1 manj dela kot s skoraj katero koli drugo nalogo v III. skupini.
-
Komentarjev, da jim je neka naloga že znana, je bilo tudi letos zelo malo. Ocene zanimivosti nalog so drugače kar visoke, povprečno okoli 2,5 (če je 1 = dolgočasna, 2 = povprečna, 3 = zanimiva; to je enak rezultat kot lani); med skupinami ni velikih razlik. Največ pripomb, da je dolgočasna, je bilo pri nalogi 1.5 (skrivnost). Najbolj zanimive so se jim zdele naloge 2.5 (cik cak), 3.2 (Berberi), 3.5 (obračanje barv) in 1.4 (elektronska ključavnica).
-
Tudi z dolžino besedila so bili večinoma zadovoljni. Še največ pripomb, da je predolgo, je bilo pri 3.2 (Berberi).
-
Z razumljivostjo besedila nalog so tekmovalci večinoma zadovoljni, čeprav je v I. in III. skupini malo več pripomb na razumljivost kot lani. Največ pripomb je bilo na naloge 1.5 (skrivnost), 2.3 (Usklajevanje ur), 2.4 (društvo ljubiteljev ničel), 3.2 (Berberi) in 3.3 (Špageti).
-
Pri vprašanjih „katera naloga ti je najbolj všeč?“ in „katera naloga ti je najmanj všeč?“ so se v I. in II. skupini izoblikovale izrazito priljubljene in izrazito nepriljubljene naloge. Najbolj všeč so jim bile 1.4 (elektronska ključavnica), 1.3 (darila) in 2.1 (roboti); izrazito nepriljubljene pa 1.5 (skrivnost), 1.1 (GrbaveBesede), 2.4 (društvo ljubiteljev ničel).
V III. skupini pa so glasovi precej bolj enakomerno razporejeni med naloge; še najbolj priljubljena je 3.2 (Berberi), pri ostalih nalogah pa je bilo število tekmovalcev, ki jim je bila tista naloga najbolj všeč, in tistih, ki jim je bila najmanj všeč, približno izenačeno.
Programersko znanje:
Vprašanja o programerskem znanju so dajala podobne rezultate kot lani, razen v I. skupini, kjer tekmovalci letos pravijo, da znajo manj, kot so trdili o sebi lanski tekmovalci.
Novost sta vprašanji za tiste, ki delajo v C++. Vprašali smo jih, ali znajo uporabljati podatkovni strukturi map (binarno iskalno drevo) in priority_queue (kopica) iz standardne knjižnice. To vprašanje smo dodali zaradi pomislekov, da bi bili takšni tekmovalci v nepošteno veliki prednosti pred tistimi, ki delajo npr. v C-ju ali pascalu in tovrstnih podatkovnih struktur nimajo pri roki.
No, izkaže se, da opisana dva razreda iz STLa pozna zelo malo tekmovalcev. Tudi če pogledamo izvorno kodo rešitev, ki so jih tekmovalci oddajali v III. skupini, vidimo, da je razred priority_queue uporabil en sam (pri nalogi 3.3, špageti, kjer ta razred tudi res pride prav). Razreda map ni uporabil nihče, res pa je tudi, da ni bil pri nobeni od letošnjih nalog kaj posebej koristen.
Stvari, ki jih poznajo slabše, so približno iste kot v prejšnjih letih: rekurzija, kazalci, strukture, naštevni tipi in operatorji na bitih. Je pa spodbudno, da se je znanje pri nekaterih od teh reči v primerjavi z lanskim izboljšalo.
Poznavanje algoritmov in podatkovnih struktur:
-
Pri vprašanjih o poznavanju algoritmov in podatkovnih struktur smo bili prejšnja leta presenečeni nad tem, kako visoko ocenjujejo tekmovalci svoje znanje (celo tisti iz I. skupine). Zato smo letos vprašanja malo spremenili in namesto „Ali poznaš…“ vprašali „Ali bi znal v programu uporabiti…“.
Prav ogromnega učinka to ni imelo, nekaj pa najbrž vendarle, saj je delež pritrdilnih odgovorov zlasti v I. skupini zdaj manjši kot lani. Upajmo, da odgovori zdaj bolj realistično odražajo to, kaj je smiselno na tekmovanju pričakovati od tekmovalcev.
Še ena sprememba je bila pri vprašanju o dinamičnem programiranju, kjer smo sumili, da tekmovalci mogoče mislijo, da sprašujemo o dinamični alokaciji pomnilnika (malloc, new ipd.) in zato pomotoma odgovarjajo z „da“. Letos smo dodali pojasnilo, da ne mislimo tega, in delež pritrdilnih odgovorov je res nižji kot lani. Presenetljivo pa je, da je zdaj v III. skupini nižji kot v I. (v slednji pa je skoraj enak kot lani).
Novost je tudi vprašanje, ali tekmovalci poznajo zapis z velikim O. V I. skupini ga ne pozna skoraj nihče, drugod pa približno 60% tekmovalcev.
V 3. skupini naslednje reči pozna nepričakovano malo ljudi: hash tabele, iskanje v širino, vektorski produkt. Tudi pri rekurziji bi človek mogoče pričakoval, da jo pozna več kot 63% tekmovalcev.
-
V III. skupini pozna dobrih 80% tekmovalcev vsaj kakšnega od algoritmov za urejanje (največkrat bubble sort).
Katere programske jezike so uporabljali:
Pascal je skoraj povsem odmrl. Uporablja ga le še peščica tekmovalcev (je pa res, da so večinoma zelo dobro uvrščeni
:) ).Tudi letos v III. skupini nihče ni uporabljal jave.
Uvedba C# v III. skupino je bila očitno koristna poteza, saj so ga uporabljali trije tekmovalci, med njimi tudi zmagovalec (ter peto- in šestouvrščeni).
V I. skupini je letos precej ljudi pisalo v pythonu in javi (lani nihče).
Jezik | Št. tekmovalcev, ki so ga uporabljali | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2008 | 2007 | 2006 | 2004 | 2003 | |||||||||
I | II | III | I | II | III | I | II | III | I | II | III | III | |
Pascal | 1.5 | 2 | 2 | 8.5 | 2 | 1 | 6 | 5 | 5 | 23 | 20 | 13 | 17 |
C | 4.5 | 11 | 2.5 | 5.5 | 11 | 6.5 | 4 | 16 | 1.5 | 13 | 7.5 | 1 | 4 |
C++ | 17.5 | 11 | 9.5 | 7 | 14 | 15.5 | 13 | 5 | 10.5 | 5 | 6 | 5 | |
PHP | 2 | 1 | 1 | ||||||||||
nič | 1 | 3 | 1 | 2 | 3 | 2 | |||||||
VB | 1 | 1 | |||||||||||
C# | 3 | 0.5 | |||||||||||
Java | 9.5 | 3 | 2.5 | 3 | 0.5 | ||||||||
Python | 6 | 1 |
Opombe:
- V 3. skupini se je dalo uporabljati le pascal, C, C++; od leta 2004 naprej tudi javo; od 2008 naprej tudi C#.
- Polovice v gornji tabeli so posledica tega, da nekateri tekmovalci uporabljajo dva različna jezika (pri različnih nalogah) in jih potem štejemo polovično k vsakemu. V letu 2008 sta bila taka primera naslednja: en pascal + java in en C + C++, oba v prvi skupini.
- „Nič“ pomeni, da tekmovalec ni napisal nič izvorne kode. V letu 2008 je bil tak le eden, v II. skupini, napisal pa ni popolnoma ničesar (le obrazec za ime, priimek ipd. je izpolnil).
- Tisti, ki v 1. in 2. skupini uporabljajo C++ namesto C, uporabljajo večinoma
le malo stvari, ki so specifične za C++ (in jih v C-ju ni). To so ponavadi predvsem
vhodni in izhodni tokovi (
<iostream>
namesto<stdio.h>
,cin
incout
namestoprintf
inscanf
); tu in tam uporablja kdo tudi razredstring
.
Sledijo podrobni rezultati ankete. Opombe v oglatih oklepajih [takole] so moje.
Vprašanja za vse skupine
Kje si izvedel za to tekmovanje?
Skupina | Kje si izvedel za to tekmovanje? | |||
---|---|---|---|---|
od mentorja | na spletni strani | od prijatelja/sošolca | drugače | |
I | 34 | 2 | 2 | 0 |
II | 20 | 2 | 2 | 3 |
III | 12 | 4 | 0 | 0 |
Če na spletni strani, na kateri?
- ActionScript (Flash)
- C#
- Delphi, pascal
- HTML
- HTML, Flash
- JavaScript
- ne vem, če PHP in Java štejeta [seveda štejeta, zakaj pa ne bi?]
- PHP
- python, JavaScript, ActionScript
- Visual Basic
- Visual Basic
- ActionScript
- C#, java, python, assembly (GAS sintaksa)
- C++, PHP, javascript
- HTML, C#, JavaScript
- java (malo)
- java, python, qbasic, javascript, SCI-script, Quake C, pascal, Atmel-ASM, J++
- JavaScript, python, pascal
- Micro C, Micro Basic, Basic
- nekaj malega jave
- PHP, SQL, python, java
- C / AURC
- C, C++, basic, Visual Basic, JavaScript, ActionScript
- HTML, PHP, JavaScript
- JavaScript, java, C, python
- JavaScript, python
- JavaScript, python, perl
- logo, PHP, java
- pascal, C, JavaScript
- pascal, PHP
- C# ali java
- C# ali java
- PHP
- java
- java
- java
- java
- java
- java
- java - zelo podobna C-ju [res mu je podobna, ampak a ni to potem dober razlog, da *ni* treba objavljati še deklaracij v javi?]
- java
- java
- C#, java
- C#, java
- PHP
- da
- java
- java
- java
- java
- [Pustil prazno, čeprav je prej napisal, da sedanjih deklaracij ne razume.]
- C#
- C++
- java
- java
- java
- java
- java, python
- python
- python
- C++
- da, python
- java
- java
- java
- python
- python
- python, PHP
- C#, java
- C++
- C++
- C++
- C++
- java
- java
- psevdo koda
- python, java, C++
- C++
- C++, C#
- C#
- C++, C#
- C++
- perl
- python
- python
- python, perl
- python, php
- Ker je bila najlažja.
- Ker je bila zanimiva.
- Mislim, da sem jo rešil pravilno.
- Koristno jo bi lahko uporabil še kje drugje.
- Zanimiva.
- Zanimivo se mi je ukvarjati s časom.
- Hm… kaj pa vem… Moral sem se bolj potruditi, da sem razumel, kaj naloga želi od mene.
- Ker je bila zanimiva.
- Ker mi je bila najlahka… [Odličen izraz! :)]
- Ker sem lahko ustvarjal s svojim znanjem. Lahko bi rešil tudi 4, vendar mi je manjkalo izkušenj in posledično tudi časa.
- Ne vem.
- Ne vem.
- Zdela se mi je najlažja.
- Bila je najbolj zanimiva in kratka.
- Bila je še kar zanimiva.
- Ker je bila lahka.
- Ker mi je bila lahka.
- Ker sem jo najbolje znal.
- Ker sem podobne že delal v šoli. Super stvar.
- Najlažja, že delal nekaj takega.
- Ne vem.
- Od vseh nalog mi je bila najbolj zanimiva in realna.
- Zaradi uporabnosti.
- Ni bila pretežka, čeprav sem jo naredil narobe.
- Primer (c) tam bom najbrž premišljeval še celo popoldne.
- Ker je nisem razumel…
- Ker je nisem znal rešiti.
- Ker je nisem znal.
- Ker nisem vedel, kje začeti.
- Ker se mi je zdela zanimiva, a je nisem vedel rešiti z mojim znanjem.
- Ker še nisem dovolj delal z nizi.
- Nanjo se nisem pripravil.
- Ne vem.
- Veliko pisarije ni pa nič posebnega.
- Ne razumel vročanje metod.
- Nisem je znal rešiti.
- Ker sem bil najbližje rešitvi.
- Ni bila ne vem kako težka.
- Ni mi bila všeč.
- Algoritem, ki sem ga našel, se mi zdi prezahteven in prezapleten, morda samo, ker se nisem mogel kaj boljšega spomniti.
- Ker je bila dokaj težka.
- Ker je bila težko razumljiva.
- Ker je bila zadnja in se mi ni več dalo misliti.
- Ker je bila zahtevna.
- Ker je nisem razumel.
- Mi je že zmanjkalo volje za reševanje po 4 nalogah.
- Ne vem.
- Nisem je uspel rešiti, ker mi je proti koncu že zmanjkovalo volje.
- Nisem razumel.
- Nisem znal razložiti rešitve.
- Zahtevna.
- Ker je bila lahka in zanimiva, takoj sem vedel, kaj narediti.
- Opis.
- Zato, ker sem si lahko pomagal s skico in tak tip naloge mi je blizu.
- Ker sem že delal podobno z nadzorom računalnika.
- Ker je zelo poučna.
- Zaradi veliko razmišljanja in malo pisanja.
- Edino prav rešil. Ostale so zanimive, na primer 1, 2. 3 je nesmiselna, 4 pa malo dolgočasna, ampak OK.
- Ne vem. Morda ker se zanaša na tip podatkov, ki ga je lahko generirati in lahko to preizkusiš tudi sam doma.
- Zelo zanimiva naloga, ampak tudi zelo težka.
- eh ne vem [pred tem je napisal in prečrtal: "najboljši občutek, najbolj predvidljivo"]
- er nimam dovolj znanja iz matematike - hočem ga več.
- Ročno "debugiranje" programa ni tako zelo zanimivo.
- Grdi prototipi.
- Ker moraš veliko parametrov upoštevati.
- Skrajno nerazumljiva.
- Ker je bilo potrebno delati z biti, ker sem spoznal nov ukaz, ker pascal nima ukaza za potence. [Ampak saj potrebuješ le potence števila 2, tako da lahko uporabiš shl in shr.]
- Komplicirana.
- Pretežka.
- Se mi ne sanja.
- preveč matematike
- Ker sem jo ves čas delal.
- Logika + programiranje, mogoče se je programiranje xxxxxx xxxx x xxxxxxx [nečitljivo]
- Najlažja =D
- Grafični problemi.
- Ker je bila zanimiva in dokaj lahka.
- Ne najlažja implementacija, ampak tudi ne zelo težka.
- Zabavna.
- Zanimiva zgodba.
- Najbolj zanimiva.
- Zdela se mi je še najlažja.
- Ker mi je bila najlažje razumljiva/rešljiva.
- Ker je edina, ki sem jo rešil celo.
- Ker ni hotela delati.
- Preveč dela.
- Zaradi dela, ki je šlo v nič.
- Zaradi špagetov.
- Nizi in prekrivanje mi niso pogodu.
- Veliko dela z implementacijo.
- Ne vem, na kak način bi se je lotil.
- (1, 2, 3, 5) Preveč poudarka na matematiki.
- (2, 3, 4, 5) [ni navedel razloga]
Katere programske jezike obvladaš?
V anketnem obrazcu je bilo prostora za tri jezike; pri vsakem naj bi tekmovalec tudi navedel, koliko programov je že napisal v njem in kako dolg je bil najdaljši od njih. Spodaj za vsako skupino piše, koliko tekmovalcev je navedlo posamezni jezik in pri tem niti število programov ni bilo manjše od 10 niti dolžina najdaljšega programa ni bila manjša od 20 vrstic.
Jezik | Skupina | ||
---|---|---|---|
I | II | III | |
ActionScript | 0 | 0 | 1 |
assembly | 3 | 2 | 0 |
basic | 2 | 0 | 1 |
C | 1 | 8 | 4 |
C# | 5 | 4 | 7 |
C++ | 15 | 18 | 8 |
C/C++ | 2 | 2 | 4 |
java | 10 | 3 | 2 |
JavaScript | 0 | 2 | 0 |
pascal | 1 | 4 | 2 |
perl | 0 | 0 | 1 |
PHP | 6 | 9 | 5 |
python | 3 | 0 | 3 |
V anketi je bila tudi rubrika za naštevanje morebitnih ostalih programskih jezikov, v katerih je tekmovalec tudi že kdaj programiral. Tu so navedli naslednje jezike:
Prva skupina:
Druga skupina:
Tretja skupina:
Programski jeziki v opisih nalog in v rešitvah
„V besedilu nalog trenutno objavljamo deklaracije tipov in podprogramov v pascalu in C/C++. Ali razumeš kakšnega od teh jezikov dovolj dobro, da razumeš te deklaracije v besedilu naših nalog? Ali bi raje videl, da bi objavljali deklaracije (tudi) v kakšnem drugem programskem jeziku?“
Skupina | Ali razumeš deklaracije v besedilu nalog (v pascalu in C/C++)? Ali predlagaš (še) kak drug jezik? | So ti prišle deklaracije v pythonu kaj prav? | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Da | Ne | Da | Ne | |||
Število | Predlogi | Število | Predlogi | |||
I | 35 | 3 | 6 | 29 | ||
II | 25 | 1 | 2 | 23 |
„V rešitvah nalog trenutno objavljamo izvorno kodo v paascalu in C-ju. Ali razumeš kakšnega od teh jezikov dovolj dobro, da si lahko kaj pomagaš z izvorno kodo v naših rešitvah? Ali bi raje videl, da bi izvorno kodo rešitev pisali v kakšnem drugem jeziku? Če da, v katerem?“
Skupina | Ali razumeš izvorno kodo v rešitvah (v pascalu in C/C++)? Ali predlagaš (še) kak drug jezik? | |||
---|---|---|---|---|
Da | Ne | |||
Število | Predlogi | Število | Predlogi | |
I | 26 | 10 | ||
II | 23 | 3 | ||
III | 14 | 2 |
Vprašanje za tekmovalce 3. skupine: „Doslej smo v 3. skupini podpirali reševanje nalog v pascalu, C, C++, C# in javi. Bi rad uporabljal kakšen drug programski jezik? Če da, katerega?“
Prva skupina
Mnenje o nalogah:
Naloga | Zahtevnost naloge | Povprečna zahtevnost | Točke | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
prelahka | lahka | primerna | težka | pretežka | ne vem | > 0 točk | povprečje | mediana | ||
1. GrbaveBesede | 0 | 2 | 17 | 12 | 3 | 4 | 3.47 | 27 | 6.8 | 6 |
2. Predavalnice | 0 | 4 | 11 | 15 | 6 | 1 | 3.64 | 28 | 5.2 | 2 |
3. Darila | 1 | 4 | 19 | 10 | 3 | 0 | 3.36 | 24 | 6.5 | 3 |
4. Elektronska ključavnica | 2 | 6 | 17 | 11 | 1 | 0 | 3.26 | 33 | 10.9 | 14 |
5. Kdo je izdal skrivnost? | 0 | 0 | 4 | 24 | 9 | 0 | 4.14 | 30 | 3.4 | 2 |
Opomba: „> 0 točk“ je število tekmovalcev, ki so pri tej nalogi dobili več kot 0 točk.
Pri vsaki nalogi je možnih 20 točk.
Za potrebe računanja povprečja smo mnenja o zahtevnosti prevedli v števila takole:
prelahka = 1, lahka = 2, primerna = 3, težka = 4, pretežka = 5.
Naloga | Vzela je (ali: bi) preveč časa | ||
---|---|---|---|
da | ne | ne vem | |
1. GrbaveBesede | 7 | 14 | 17 |
2. Predavalnice | 12 | 18 | 7 |
3. Darila | 6 | 25 | 4 |
4. Elektronska ključavnica | 8 | 23 | 4 |
5. Kdo je izdal skrivnost? | 14 | 13 | 8 |
Naloga | Dolžina besedila | Razumljivost besedila | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
prekratko | primerno | predolgo | povprečje* | razumljivo | težko razumljivo | nerazumljivo | povprečje* | |
1. GrbaveBesede | 1 | 33 | 2 | 2.03 | 26 | 9 | 1 | 1.31 |
2. Predavalnice | 2 | 28 | 6 | 2.11 | 25 | 8 | 2 | 1.34 |
3. Darila | 1 | 34 | 1 | 2.00 | 28 | 6 | 0 | 1.18 |
4. Elektronska ključavnica | 0 | 30 | 5 | 2.14 | 31 | 3 | 1 | 1.14 |
5. Kdo je izdal skrivnost? | 2 | 24 | 10 | 2.22 | 20 | 13 | 3 | 1.53 |
* Povprečja smo računali tako, da kot da ima prvi možni odgovor vrednost 1, drugi 2 in tretji 3.
Naloga | Naloga je bila | |||
---|---|---|---|---|
zanimiva | dolgočasna | že znana | povprečna | |
1. GrbaveBesede | 19 | 2 | 1 | 13 |
2. Predavalnice | 15 | 7 | 2 | 9 |
3. Darila | 24 | 4 | 1 | 7 |
4. Elektronska ključavnica | 25 | 3 | 2 | 4 |
5. Kdo je izdal skrivnost? | 13 | 10 | 3 | 8 |
Naloga | Si jo rešil? | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
nisem (zmanjkalo časa) | nisem (zmanjkalo volje) | nisem (zmanjkalo znanja) | delno (zmanjkalo časa) | delno (zmanjkalo volje) | delno (zmanjkalo znanja) | rešil v celoti | |
1. GrbaveBesede | 1 | 0 | 14 | 0 | 2 | 11 | 11 |
2. Predavalnice | 0 | 6 | 5 | 0 | 6 | 7 | 15 |
3. Darila | 2 | 1 | 5 | 0 | 2 | 9 | 19 |
4. Elektronska ključavnica | 0 | 1 | 5 | 2 | 0 | 9 | 20 |
5. Kdo je izdal skrivnost? | 1 | 4 | 7 | 1 | 8 | 12 | 6 |
Naloga | Katera naloga ti je bila najbolj všeč? | Katera naloga ti je bila najmanj všeč? |
---|---|---|
1. GrbaveBesede | 4 | 10 |
2. Predavalnice | 5 | 3 |
3. Darila | 9 | 2 |
4. Elektronska ključavnica | 15 | 4 |
5. Kdo je izdal skrivnost? | 3 | 14 |
Mnenja o 1. nalogi (GrbaveBesede)
Katera naloga ti je bila najbolj všeč in zakaj?
1. naloga (Grbave besede)
2. naloga (Predavalnice)
3. naloga (Darila)
4. naloga (Elektronska ključavnica)
5. naloga (Kdo je izdal skrivnost?)
Katera naloga ti je bila najmanj všeč in zakaj?
1. naloga (Grbave besede)
3. naloga (Darila)
4. naloga (Elektronska ključavnica)
5. naloga (Kdo je izdal skrivnost?)
Druga skupina
Mnenje o nalogah:
Naloga | Zahtevnost naloge | Povprečna zahtevnost | Točke | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
prelahka | lahka | primerna | težka | pretežka | ne vem | > 0 točk | povprečje | mediana | ||
1. Roboti | 0 | 1 | 18 | 3 | 0 | 2 | 3.09 | 26 | 10.9 | 13 |
2. rsync | 1 | 3 | 10 | 8 | 0 | 1 | 3.29 | 27 | 7.0 | 3 |
3. Usklajevanje ur | 2 | 2 | 4 | 11 | 1 | 2 | 3.72 | 24 | 9.3 | 10 |
4. Društvo ljubiteljev ničel | 2 | 1 | 4 | 4 | 11 | 1 | 4.35 | 18 | 5.5 | 1 |
5. Cik cak | 0 | 2 | 8 | 8 | 4 | 0 | 3.64 | 21 | 7.5 | 5 |
Opomba: „> 0 točk“ je število tekmovalcev, ki so pri tej nalogi dobili več kot 0 točk.
Pri vsaki nalogi je možnih 20 točk.
Za potrebe računanja povprečja smo mnenja o zahtevnosti prevedli v števila takole:
prelahka = 1, lahka = 2, primerna = 3, težka = 4, pretežka = 5.
Naloga | Vzela je (ali: bi) preveč časa | ||
---|---|---|---|
da | ne | ne vem | |
1. Roboti | 2 | 12 | 7 |
2. rsync | 6 | 11 | 3 |
3. Usklajevanje ur | 6 | 7 | 7 |
4. Društvo ljubiteljev ničel | 9 | 6 | 5 |
5. Cik cak | 9 | 4 | 6 |
Naloga | Dolžina besedila | Razumljivost besedila | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
prekratko | primerno | predolgo | povprečje* | razumljivo | težko razumljivo | nerazumljivo | povprečje* | |
1. Roboti | 0 | 18 | 3 | 2.14 | 15 | 5 | 0 | 1.25 |
2. rsync | 0 | 16 | 5 | 2.24 | 16 | 4 | 1 | 1.29 |
3. Usklajevanje ur | 0 | 15 | 4 | 2.21 | 9 | 7 | 3 | 1.68 |
4. Društvo ljubiteljev ničel | 0 | 21 | 0 | 2.00 | 12 | 6 | 2 | 1.50 |
5. Cik cak | 0 | 19 | 0 | 2.00 | 18 | 1 | 0 | 1.05 |
* Povprečja smo računali tako, da kot da ima prvi možni odgovor vrednost 1, drugi 2 in tretji 3.
Naloga | Naloga je bila | |||
---|---|---|---|---|
zanimiva | dolgočasna | že znana | povprečna | |
1. Roboti | 14 | 2 | 0 | 5 |
2. rsync | 14 | 2 | 2 | 2 |
3. Usklajevanje ur | 10 | 4 | 1 | 3 |
4. Društvo ljubiteljev ničel | 11 | 3 | 0 | 5 |
5. Cik cak | 15 | 1 | 1 | 2 |
Naloga | Si jo rešil? | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
nisem (zmanjkalo časa) | nisem (zmanjkalo volje) | nisem (zmanjkalo znanja) | delno (zmanjkalo časa) | delno (zmanjkalo volje) | delno (zmanjkalo znanja) | rešil v celoti | |
1. Roboti | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 17 |
2. rsync | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 15 |
3. Usklajevanje ur | 3 | 2 | 3 | 0 | 2 | 2 | 10 |
4. Društvo ljubiteljev ničel | 1 | 2 | 7 | 2 | 2 | 5 | 5 |
5. Cik cak | 1 | 5 | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 |
Naloga | Katera naloga ti je bila najbolj všeč? | Katera naloga ti je bila najmanj všeč? |
---|---|---|
1. Roboti | 7 | 1 |
2. rsync | 2 | 3 |
3. Usklajevanje ur | 3 | 4 |
4. Društvo ljubiteljev ničel | 0 | 8 |
5. Cik cak | 7 | 3 |
Mnenja o 1. nalogi (Roboti)
Katera naloga ti je bila najbolj všeč in zakaj?
1. naloga (Roboti)
2. naloga (rsync)
3. naloga (Usklajevanje ur)
5. naloga (Cik cak)
Katera naloga ti je bila najmanj všeč in zakaj?
1. naloga (Roboti)
2. naloga (rsync)
3. naloga (Usklajevanje ur)
4. naloga (Društvo ljubiteljev ničel)
Tretja skupina
Mnenje o nalogah:
Naloga | Zahtevnost naloge | Povprečna zahtevnost | Točke | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
prelahka | lahka | primerna | težka | pretežka | ne vem | > 0 točk | povprečje | mediana | ||
1. PINi | 0 | 0 | 3 | 12 | 1 | 0 | 3.88 | 4 | 16.5 | 0 |
2. Berberi | 0 | 0 | 9 | 1 | 3 | 2 | 3.54 | 7 | 51.3 | 51 |
3. Piskrc špagetov | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 4 | 3.80 | 7 | 25.9 | 30 |
4. Redki nizi | 0 | 1 | 3 | 8 | 0 | 2 | 3.58 | 3 | 21.0 | 7 |
5. Obračanje barv | 0 | 0 | 3 | 6 | 2 | 2 | 3.91 | 4 | 16.7 | 20 |
Opomba: „> 0 točk“ je število tekmovalcev, ki so pri tej nalogi dobili več kot 0 točk.
Pri vsaki nalogi je možnih 100 točk.
Za potrebe računanja povprečja smo mnenja o zahtevnosti prevedli v števila takole:
prelahka = 1, lahka = 2, primerna = 3, težka = 4, pretežka = 5.
Naloga | Vzela je (ali: bi) preveč časa | ||
---|---|---|---|
da | ne | ne vem | |
1. PINi | 9 | 3 | 3 |
2. Berberi | 3 | 7 | 4 |
3. Piskrc špagetov | 3 | 4 | 5 |
4. Redki nizi | 5 | 5 | 2 |
5. Obračanje barv | 5 | 3 | 4 |
Naloga | Dolžina besedila | Razumljivost besedila | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
prekratko | primerno | predolgo | povprečje* | razumljivo | težko razumljivo | nerazumljivo | povprečje* | |
1. PINi | 2 | 13 | 0 | 1.87 | 10 | 5 | 0 | 1.33 |
2. Berberi | 0 | 9 | 5 | 2.36 | 8 | 5 | 1 | 1.50 |
3. Piskrc špagetov | 0 | 11 | 1 | 2.08 | 7 | 4 | 1 | 1.50 |
4. Redki nizi | 0 | 13 | 0 | 2.00 | 10 | 3 | 0 | 1.23 |
5. Obračanje barv | 0 | 12 | 0 | 2.00 | 10 | 2 | 0 | 1.17 |
* Povprečja smo računali tako, da kot da ima prvi možni odgovor vrednost 1, drugi 2 in tretji 3.
Naloga | Naloga je bila | |||
---|---|---|---|---|
zanimiva | dolgočasna | že znana | povprečna | |
1. PINi | 9 | 1 | 0 | 5 |
2. Berberi | 11 | 1 | 1 | 1 |
3. Piskrc špagetov | 7 | 3 | 0 | 3 |
4. Redki nizi | 9 | 1 | 0 | 3 |
5. Obračanje barv | 9 | 0 | 0 | 3 |
Naloga | Si jo rešil? | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
nisem (zmanjkalo časa) | nisem (zmanjkalo volje) | nisem (zmanjkalo znanja) | delno (zmanjkalo časa) | delno (zmanjkalo volje) | delno (zmanjkalo znanja) | rešil v celoti | |
1. PINi | 1 | 6 | 1 | 4 | 2 | 2 | 0 |
2. Berberi | 3 | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 |
3. Piskrc špagetov | 4 | 4 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 |
4. Redki nizi | 2 | 0 | 4 | 1 | 3 | 2 | 0 |
5. Obračanje barv | 2 | 3 | 4 | 1 | 0 | 2 | 1 |
Naloga | Katera naloga ti je bila najbolj všeč? | Katera naloga ti je bila najmanj všeč? |
---|---|---|
1. PINi | 5 | 5 |
2. Berberi | 6 | 2 |
3. Piskrc špagetov | 2 | 2 |
4. Redki nizi | 2 | 3 |
5. Obračanje barv | 1 | 1 |
Mnenja o 1. nalogi (PINi)
Katera naloga ti je bila najbolj všeč in zakaj?
1. naloga (PINi)
2. naloga (Berberi)
3. naloga (Piskrc špagetov)
4. naloga (Redki nizi)
5. naloga (Obračanje barv)
Katera naloga ti je bila najmanj všeč in zakaj?
1. naloga (PINi)
3. naloga (Piskrc špagetov)
4. naloga (Redki nizi)
5. naloga (Obračanje barv)
Drugi odgovori